Konsultacje kardiologiczne - szczegóły
Podczas konsultacji kardiologicznej zostanie wykonane pełne badanie kliniczne ze szczególnym uwzględnieniem osłuchiwania serca. Dokładne osłuchanie serca stetoskopem pozwoli nam wykryć szmery sercowe i zaburzenia rytmu serca. Jeśli zostaną stwierdzone szmery sercowe, które towarzyszą większości chorób serca, będziemy chcieli wykonać badanie echokardiograficzne. W przypadku zaburzeń rytmu serca, wskazane będzie badanie EKG. Często wykonujemy oba te badania u naszych pacjentów.
Badanie echokardiograficzne - szczegóły
Badanie echokardiograficzne to nic innego jak USG (ultrasonografia) serca z dodatkowo wykonanym badaniem doplerowskim. Badanie to pozwala nam ocenić anatomię serca, aorty i pnia płucnego, co z kolei umożliwia w większości przypadków rozpoznanie choroby serca. Dodatkowo badanie to umożliwia obejrzenie serca w ruchu, tym samym możemy ocenić jak się kurczy i pompuje krew na obwód ciała i do płuc oraz jak się napełnia krwią. Mamy również możliwość oceny tych czynności (skurczu i rozkurczu) oraz przepływu krwi. Badanie echokardiograficzne jest wskazane, kiedy słyszymy szmery sercowe podczas badania klinicznego lub u zwierząt z objawami chorobowymi typowymi dla niewydolności serca.
Badanie elektrokardiograficzne - szczegóły
Jest to zapis elektrycznej pracy serca poprzez elektrody (tzw. krokodylki), które mocujemy do powierzchni skóry. Powstały wykres na ekranie komputerowym lub papierze EKG analizujemy i oceniamy pod kątem rytmu i przebiegu bodźców elektrycznych przez serce. Badanie to jest wskazane u pacjentów predysponowanych do niektórych kardiomiopatii (chorób mięśnia sercowego) oraz u tych ze słyszalnymi zaburzeniami rytmu podczas badania osłuchowego.
Pomiar ciśnienia tętniczego krwi - szczegóły
Badanie ciśnienia tętniczego krwi wykonuje się metodą nieinwazyjną. Zakładamy mankiet na łapkę lub ogon zwierzaka a następnie oceniamy przy jakim ciśnieniu tętno zanika i wraca. U zwierząt jednak, w odróżnieniu od ludzi, korzystamy z techniki doplerowskiej lub oscylometrycznej zamiast samego stetoskopu, aby wykryć tętno. W naszym gabinecie posługujemy się aparatem doplerowskim. Ciśnienie powinno się mierzyć u starszych kotów, bowiem często u nich występuje nadciśnienie na skutek m. in. niewydolności nerek lub nadczynności tarczycy. U psów najczęściej sprawdzamy czy nie doszło do obniżenia ciśnienia przy dużej ilości leków nasercowych, wskazane jest też przy innych chorobach ogólnych.
Badania certyfikatowe dla psów i kotów hodowlanych
Badania kwalifikacyjne przed znieczuleniem ogólnym
Prowadzimy leczenie pacjentów z przewlekłymi chorobami nabytymi serca oraz wrodzonymi wadami serca