Liczenie oddechów w niewydolności serca
Jeżeli u Twojego psa lub kota stwierdzono zastoinową niewydolność serca (czyli płyn w płucach na skutek choroby serca) poprosimy o monitorowanie jego oddechów w domu. Ma to na celu sprawdzenie reakcji organizmu na podawane leki. Sprawdzamy w ten sposób zdolność płuc do swobodnego oddychania. Najlepiej liczyć oddechy u zwierząt jak śpią, można je również liczyć jak spokojnie odpoczywają. Prawidłowa liczba oddechów wynosi około 10 do 30 oddechów na minutę. Jeżeli leczenie przynosi oczekiwane rezultaty, wtedy liczba oddechów nie będzie większa niż 30/min podczas snu zwierzęcia. Wzrost oddechów w stosunku do normy dla Twojego psa lub kota powyżej ich zwykłej wartości jest już wskazówką dla nas, by skorygować leczenie, tym bardziej jeśli przekroczy częstość 30/min - może to świadczyć o gromadzeniu się płynu w płucach. Spadek częstości oddechów jest również ważną wskazówką dla nas do decyzji o zmianie leczenia.
Jak mierzyć częstość oddechów?
Oddechy liczymy jak zwierzak wygodnie śpi, w przyjaznym otoczeniu, kiedy nie jest mu zbyt zimno lub zbyt gorąco. Nie liczymy oddechów u zwierząt tuż po wysiłku fizycznym, nawet jeśli już odpoczywają. Nie liczymy również oddechów wtedy, kiedy coś się zwierzakowi śni lub kiedy widoczne są tiki.
Każdy cykl wdech-wydech liczony jest jako jeden oddech. Patrząc na psa i kota widać uniesienie (wdech) i opadnięcie (wydech) klatki piersiowej lub brzucha tuż za żebrami. Warto policzyć oddechy przez pełną minutę, by wynik był jak najbardziej wiarygodny. Można również policzyć oddechy przez 30 sekund, następnie pomnożyć wynik przez 2. W notesie zawsze zapisujemy wynik oddechów na minutę, aby ułatwić szybkie porównanie do poprzednich wyników i do normy.
Tak wygląda liczenie oddechów u psa, który spokojnie śpi. Zaznaczony jest każdy wdech i wydech oraz naliczane są kolejne oddechy:
Tak wygląda liczenie oddechów u kota, który spokojnie śpi. Podobnie naliczane są kolejne oddechy:
Istnieje aplikacja na telefon (IOS i Android), która ułatwia liczenie oddechów (KardioPies) lub można zapisać pomiary w tabelce jak poniżej:
Często słyszymy, że kaszlący pies to pies z chorobą serca. Jak to możliwe, że pies kaszlący jednak latami żyje z chorobą serca? Czy to prawdziwy kaszel sercowy? Jak jest naprawdę?
Prawdziwy kaszel sercowy spowodowany jest zaawansowaną chorobą serca, która prowadzi do gromadzenia się płynu w płucach (tzw. obrzęk płuc). Gromadzenie się płynu w najdrobniejszych drogach oddechowych może prowadzić do ich podrażnienia, co wywołuje mechanizm obronny organizmu jakim jest kaszel. Kiedy płyn powstający w trakcie obrzęku płuc przemieszcza się do większych dróg oddechowych zauważamy pienistą wydzielinę pojawiającą się z nosa lub w wykrztusinach. Obrzęk płuc może występować w wielu chorobach serca jako końcowy skutek ciężkiej postaci danej choroby. Psy i koty z obrzękiem płuc zwykle pokazują inne dodatkowe objawy jak np. ciężki oddech, szybki oddech, szybkie męczenie się (koty zwykle się chowają), brak apetytu. Większość psów z obrzękiem płuc kaszle, ale brak tego objawu nie wyklucza obrzęku płuc. Natomiast ciekawe jest to, że większość kotów z obrzękiem płuc nie kaszle. U tego gatunku najczęściej kaszel jest związany z chorobą układu oddechowego.
Uwaga: objawy obrzęku płuc wymagają szybkiej interwencji, jest to stan zagrożenia życia i należy niezwłocznie udać się do najbliższej przychodni weterynaryjnej.
Drugi rodzaj kaszlu sercowego to kaszel, który spotykamy u wielu psów małych ras. Faktycznie występuje on w wielu chorobach serca, kiedy jest ono znacznie powiększone. Pierwotna przyczyna leży jednak w chorobie dróg oddechowych. Psy małych ras w starszym wieku mają predyspozycje do zwyrodnieniowej choroby zastawki dwudzielnej (tzw. endokardiozy), oraz do przewlekłych chorób górnych dróg oddechowych. Wszelkie choroby dróg oddechowych są związane z ich większą drażliwością, a powiększone serce jest właśnie takim czynnikiem drażniącym. Zatem każda choroba prowadząca do istotnego powiększenia serca będzie potencjalnie związana z kaszlem na skutek tej prostej zależności. Ten drugi rodzaj kaszlu jest dla nas niesłychanie ważny, bowiem to on bardzo często naprowadza nas na chorobę serca. Wtedy musimy pamiętać o tym, by zająć się sercem, ale również drogami oddechowymi. Zmiany dróg oddechowych często wiązane z kaszlem sercowym to przewlekłe zapalenie oskrzeli i tchawicy, zapadanie tchawicy czy oskrzeli, kaszel kenelowy, refluks żołądkowo-przełykowy, rzadziej spotykane zmiany to katar spływający do gardła, nowotwory, czy zmiany krtani.